[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 8 grudnia 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu od 1939 do 1945 roku.

Tekst otwierają informacje o Knyszynie i Białymstoku. Autorka wprowadziła czytelnika w realia mieszkania w cieniu "jednego z największych miast północno-wschodniej części Polski". Dodała, że na 4.000 mieszkańców Knyszyna, 1.500 stanowili Żydzi.

Obszerna część relacji to opis tego, co działo się z żydowskimi mieszkańcami Knyszyna po zajęciu go przez wojska niemieckie. Autorka zrelacjonowała kilka przypadków przemocy i nękania – np. zamknięcie mężczyzn w synagodze i przetrzymywanie ich tam przed skierowaniem do robót. Większość tekstu stanowią jednak jej przemyślenia dotyczące tego, czym dla Żydów był początek okupacji, czym była wojna, jakie przeczucia mieli i jak widzieli swoją przyszłość.

Z pierwszą częścią tekstu łączy się drugi, dotyczący deportacji miejscowych Żydów do obozu w Treblince. Autorka opisała spędzanie ludności żydowskiej do punktu zbornego, bicie opornych i ociągających się. Dodała, że wraz z rodziną postanowiła uciec, nie zważając na to co będzie dalej – nie mieli dokumentów, ani nawet planu, liczyło się tylko to, co działo się w chwili obecnej. Dodała, że do tego momentu przy życiu pozostała ona, dwóch braci i ojciec.

Relację zamykają informacje dotyczące ucieczki. Brak informacji o tym, co działo się dalej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Fani Brzezińskiej]
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
27 stron rękopisu + kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Rękopis czytelny
Sygnatura: 
301/1276
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Informacja o autoryzacji tekstu. Tekst spisany językiem wzorowanym na literackim, miejscami wręcz patetyczny. Spisany w czasie teraźniejszym. Tekst dość emocjonalny. Zawiera informacje topograficznych. Zdawkowa datacja. W relacji pojawiają się sporadyczne nazwiska. Rękopis czytelniejszy od maszynopisu.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Grudzień 9, 1945
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Okupacja, prześladowania ludności żydowskiej, pogromy, strach, głód, życie w getcie.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja