[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą 18 grudnia 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu od 1941 do 1945 roku.

Tytuł nieuwzględniony w inwentarzach archiwalnych: "Gehenna Żydów w Drohobyczu w czasie okupacji niemieckiej".

Dokument otwierają podstawowe informacje o Autorce.

Kobieta zanotowała, że przed wojną w Drohobyczu mieszkało około 20.000 Żydów. 25 czerwca 1941 roku do miasta wkroczyły oddziały niemieckie. Autorka zanotowała, że pierwszego dnia okupacji nie działo się nic nadzwyczajnego, choć wyczuwalne było napięcie. Drugiego dnia otwarto drzwi miejscowego aresztu i poinformowano o znalezieniu tam ciał pomordowanych Polaków i Ukraińców. Miały być zbezczeszczone – m.in. spalone w wapnie, poćwiartowane. Dodała, że rozprzestrzenianie informacji o żydowskiej odpowiedzialności za zbrodnie stanowiło zachętę dla ludności miejscowej, by rozpoczęła ataki na Żydów.

Następnego dnia zaczęły się napady – bicie, poniewieranie, wyzywanie. Kilka osób zabrano do sprzątania więzienia. Rozpoczęły się rabunki żydowskiego mienia. Autorka zapisała, że zdarzało się, że miejscowi chłopi przyjeżdżali do miasta konno z workami przygotowanymi do zbierania i wywożenia co cenniejszych przedmiotów znalezionych przy Żydach. Opisała przypadki mordowania Żydów, ciałom odcinano palce lub całe ręce, by później ściągnąć z nich biżuterię. Autorka zrelacjonowała masową egzekucję w pobliskim lesie.

Tekst zamykają informacje o coraz gorszym położeniu Żydów. Autorka pisze o głodzie, strachu, samowoli Polaków i Ukraińców przy milczącym przyzwoleniu Niemców, oraz o represjach stosowanych wyłącznie przez Niemców. Tekst kończy zdanie dotyczące wyjazdu Autorki na roboty. Brak informacji co do dalszych losów kobiety czy jej rodziny.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Reginy Wilder]
Wariant tytułu: 
Gehenna Żydów w Drohobyczu w czasie okupacji niemieckiej
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
6 stron rękopisu i kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1277
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Informacja o autoryzacji tekstu. W tekście nazwiska wybranych z zamordowanych Żydów, głównie intelektualistów lub naukowców. Tekst niezbyt emocjonalny.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Grudzień 18, 1945
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Prześladowania, getto, rabunki, egzekucje, kradzieże.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1941 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja