[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą 23 grudnia 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z 1941 roku.

Autorka zaczęła od informacji o swoim mężu – Jakub w czasie zajęcia Białegostoku przez wojska niemieckie przebywał na ćwiczeniach wojskowych Armii Czerwonej w Ciechanowcu.

Znaczną część relacji stanowią informacje o rodzinie Autorki. Podała imiona wielu członków swojej rodziny, opisała ich przeżycia w pierwszych dniach okupacji. Po wejściu wojsk niemieckich zaczęły się prześladowania ludności żydowskiej, podpalono synagogę i kilka budynków. Część rodziny znalazła się w synagodze, w której (zanim ją podpalono) zamknięto grupę Żydów. Nieliczni uratowali się dzięki pomocy Polaka, który pomógł wywarzyć okiennice.

Autorka opisała "czwartkowych" – losy grupy Żydów pojmanych w czwartek, 3 lipca 1941 roku. Zapisała, że tego dnia żołnierze niemieccy odcięli kilka ulic w mieście i spędzili na ten teren kilka tysięcy Żydów. Zaczęli wypytywać o zawody. Jej wujek podał, że jest rzeźbiarzem nagrobków i zabito go na miejscu. Szwagier powiedział, że zajmował się montowaniem elementów elektrycznych i z powodu przydatności zawodu wzięto go na roboty. Dwustu mężczyzn wywieziono na Pietrasze i rozstrzelano, głównie przedstawicieli inteligencji.

Tekst kończą informacje o składzie miejscowego Judenratu. Jego przedstawiciele próbowali wykupywać wziętych na roboty Żydów, w większości przypadków bezskutecznie.

W relacji opisano wiele egzekucji, często opatrzonych imionami pomordowanych.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Idy Lewitańskiej]
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
3 strony rękopisu + 1 strona maszynopisu (kopia)
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1282
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum ŻIH. Pieczęcie Żydowskiej Komisji Historycznej w Białymstoku. Informacja o autoryzacji tekstu. Relacja niezwykle szczegółowa. Dokładna datacja, bardzo dokładne dane topograficzne. Tekst praktycznie pozbawiony emocji, mimo że mówi o śmierci wielu członków rodziny.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Grudzień 23, 1945
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Wejście wojsk niemieckich do Białegostoku, ataki na ludność żydowską, morderstwa, egzekucje, los rodziny Autorki.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1941
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja