[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Na dokumencie dzienna data powstania – 30 sierpnia 1946 roku (Katowice). Relacja obejmuje okres od 1941 do 1943 roku.

Autorka rozpoczęła relację od informacji o utworzeniu getta w Bolechowie. Posługując się datami dziennymi tam, gdzie była w stanie je podać, przytaczała kolejne wydarzenia.

Jednymi z pierwszych informacji, jakie przetacza dotyczą żądań, z jakimi spotykała się ludność żydowska miasta. Autorka wspomniała komisarza Köhlera i jego kochankę Marię Walkiewiczównę, którzy mieli w znacznym stopniu być odpowiedzialni za organizację kolejnych akcji, mających na celu pozbawienie Żydów przedmiotów konkretnego typu. Jako przykład takiego zachowania przytoczyła wydarzenia z okresu od 28 grudnia 1941 do 6 stycznia 1942 roku, kiedy zażądano wydania wszystkich znajdujących się w getcie futer. Wspomniała także gestapowców (prawdopodobnie chodzi po prostu o niemieckich żołnierzy), którzy chodzili po terenie getta żądając np. setki jaj, skór, kawy, herbaty, sukni czy jedwabiu.

Zapisała, że pozbawiono Żydów wszystkich aktów własności, wedle relacji wszystkie miały zostać przekształcone w powiernictwo ("treuhandwerwaltung" pisownia zgodna z oryginałem). Wspomniała także, że nakazano Żydom podpisywać umowy najmu lokali, w których zostali umieszczeni po utworzeniu żydowskiej dzielnicy.

Kolejnym wydarzeniem z datą dzienną, o którym wspomniała Autorka, jest zastąpienie komisarza Köhlera cywilnym burmistrzem miasta – miał to być mgr Hucało, Ukrainiec. Mężczyzna, wedle słów Autorki, odpowiedzialny był za zorganizowanie "siczy", młodzieżowej organizacji ukraińskiej, prześladującej ludność żydowską.

Przy datach letnich z roku 1942 roku Autorka po raz pierwszy wspomniała o tworzeniu bunkrów i schronów.

3 września 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacyjna getta. Autorka zrelacjonowała to wydarzenie dość szczegółowo. Fragment zawiera akapit z imiennym spisem kolejnych ofiar i okolicznościami śmierci.

Relację kończy lista fabryk znajdujących się w okolicy, które korzystały z pracy przymusowej i prowadziły koszary dla pracujących w nich Żydach. Autorka wyjaśniła także, że tylko ludzie zatrudnieni w tych miejscach mogli przebywać na terenie getta po jego likwidacji. Sama należała do zatrudnionych, wspomniała także, że na jedną ocalałą do tego okresu kobietę przypadało pięciu mężczyzn.

Tekst zamyka spis koszar, daty ich likwidacji i nazwiska ofiar.

Autorka zanotowała wiele nazwisk. Dotyczy to nie tylko oprawców, takich jak komisarz miasta, ale i Żydów znajdujących się w getcie. Wspominała także o osobach przesiedlanych do getta – podaje miejsca i liczby.

Dokument stanowi raczej historię miasta i getta, niż historię Autorki. Praktycznie brak informacji o rodzinie i jej losach (imię ojca i męża znane tylko dzięki nagłówkowi).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Dory Szuster]
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
11 kart maszynopisu (210x295mm) w języku polskim. Tekst z małymi odstępami między wierszami.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/148
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Abraham Feder.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja