[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 20 stycznia 1945 roku w Opolu Puławskim. Dotyczy wydarzeń z okresu od 1939 do 1945 roku.

Tekst otwierają informacje o zajęciu przez wojska niemieckie wsi, w której mieszkała Autorka. Wieś tę – Lubomirkę (powiat puławski) – zamieszkiwało pięć żydowskich rodzin. Zapisała, że do grudnia 1939 roku Niemcy nie pokazywali się w okolicy. Następnie do wsi zwieziono Żydów z okolicznych miejscowości, po czym wywieziono 14 mężczyzn do innej wioski, tam trzymano ich dziesięć dni, po czym wypuszczono skatowanych.

Do 1942 roku, jak zapisała Autorka, "nie działo się nic specjalnego", a Żydzi pracowali w pobliskim folwarku. Później zaczęły się wywózki do getta w Opolu. Rodzina Autorki (jej mąż, ojciec i kuzynostwo) postanowili uciec. Ukrywali się w pobliskich wioskach. Mąż Autorki został ciężko ranny w czasie rewizji w domu, w którym się ukrywali. Po donosie, do którego doszło w czasie wysiedlania okolicy, rodzina przeniosła się do lasu, ukrywali się także na polach, w zbożu. Gdy sytuacja nieco się uspokoiła, znaleźli schronienie u chłopa (brak nazwiska). Jakiś czas przebywali w jego domu, później w ziemiance przeznaczonej do trzymania kartofli.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Brandly Fajn]
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
6 stron rękopisu
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
Rękopis stosunkowo czytelny
Sygnatura: 
301/1300
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum ŻIH. Informacja o autoryzacji tekstu. Rękopis częściowo trudny do rozczytania. Zdawkowa datacja, istotne informacje topograficzne. Ze słów Autorki spisała Irena Szajowicz. Relacja praktycznie bez emocji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
niedziela, Styczeń 20, 1946
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Okupacja, "aryjska strona", strach, ukrywanie się, łapanki, szmalcownicy, głód.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja