[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą 18 września 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1944 roku.

Tekst otwierają krótkie informacje dotyczące sytuacji Żydów we Wrocławiu. Autorka szybko przeszła do omówienia ich deportacji do obozu w Izbicy, do której doszło 9 kwietnia 1942 roku. Szeroko opisała akcje wymierzone w ludność żydowską, polegające na konfiskacie mienia, w szczególności kosztowności i drożysz przedmiotów codziennego użytku. Skoncentrowała się także na kwestii zatrudnienia Żydów przez Arbeitsamt (organ administracji państwowej, zajmujący się kwestiami zatrudnienia). Następnie przeszła do opisu wywózek prowadzonych z Izbicy do Bełżca.

Szczegółowo zrelacjonowała swoją deportację do Krasnegostawu, do której doszło we wrześniu 1942 roku. Opisała pobieżnie miejsce swojego pobytu, panujący tam głód, choroby i zachowania ludności żydowskiej.

Ostatnią część relacji poświęciła opisowi swojej ucieczki z obozu. Udało się jej dokonać tego dzięki "aryjskim dokumentom", w których posiadanie weszła. Korzystając z nich do końca okupacji przetrwała na "aryjskiej stronie", często zmieniając miejsca zamieszkania. Przebywała w Lublinie, Warszawie, Łodzi, Bytomiu i Wrocławiu.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Käthi Leschnizer]
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
5 stron rękopisu + kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Niemiecki
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny, rękopis w znacznym stopniu nieczytelny.
Sygnatura: 
301/1303
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum ŻIH. Informacja o autoryzacji tekstu. Rękopis stosunkowo nieczytelny, kopia w maszynopisie w dobrym stanie. Zdawkowa datacja, szczątkowe informacje topograficzne. W tekście kilka historii osób znanych Autorce. Ze słów Autorki spisała Irena Szajowicz.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Wrzesień 18, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Okupacja, Żydzi niemieccy, Wrocław, głód, strach, prześladowania, "strona aryjska", ucieczka, praca przymusowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja