[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu 1944-1945.

Tekst dotyczy Janiny Ring i w zasobach archiwalnych jest jej przypisywany. Należy jednak uznać, że p. Beylin (odpowiedzialna za spisanie relacji) jest jego współautorką. Widoczne ingerencje w tekst: dodane informacje o wyglądzie i zachowaniu p. Ring, moralizatorskie zakończenie itp. Słowa wypowiadane przez p. Ring zostały zapisane jako elementy monologu przeplatające się z opisami, prawdopodobnie autorstwa wyłącznie p. Beylin.

Relację otwierają informacje o p. Ring. Później tekst koncentruje się na wybuchu powstania warszawskiego i represjach dotykających mieszkańców Warszawy. Autorka zrelacjonowała aresztowanie we wrześniu 1944 roku, zesłanie do obozu przejściowego w Pruszkowie i transport do Gross-Rosen.

Autorka skoncentrowała się na informacjach dotyczących fragmentu obozu, w którym się znalazła. Zawarła informacje o innych więźniach, warunkach mieszkaniowych oraz wykonywanych pracach (początkowo pracowała w kamieniołomach). Opisała także jak wyglądały kontrole medyczne w obozowym ambulatorium (ograniczające się do oglądania dłoni i zębów więźniów).

Następna część relacji skupia się na pracach, jakie Autorka wykonywała po przetransportowaniu jej do Berlina. Opisy pracy w fabryce żarówek i przy naprawie taboru kolejowego. Wzmianka dotycząca wyzwolenia.

Autorka sporo miejsca poświęciła swojej drodze powrotnej do Polski. Przedostała się pociągiem do Poznania, później do Brwinowa. Zrelacjonowała to, czego dowiedziała się o swojej rodzinie i mężu, który jako jedyny miał przeżyć dzięki ucieczce na wschód.

Ostatni akapit stanowi przemyślenia dotyczące wojny, zagłady oraz pracy przymusowej. Można je przypisać raczej p. Beylin, niż p. Ring.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
[Relacja Janiny Ring]
Miejsce powstania: 
Milanówek
Opis fizyczny: 
3 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/165
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja