[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst powstał w roku 1945, opisuje lata 1939-1945.

Autorka rozpoczęła relację od informacji o wejściu wojsk niemieckich do Zamościa, utworzeniu getta i powołaniu Judenratu. Zrelacjonowała akcję likwidacyjną z 1942 roku oraz ucieczkę do lasu. Pobieżnie opisała okres spędzony w ukryciu w czyichś zabudowaniach, później w bunkrze w lesie. Miejsce przewidziane było dla 16 osób, mieszkało w nim 40 Żydów, w tym rodzina Autorki.

Emocjonalnie opisała wspomnienia dotyczące wymordowania wszystkich ukrywających się w tym miejscu. Gdy sama poszła szukać jedzenia, ktoś odnalazł kryjówkę i rozstrzelał wszystkich mieszkańców. Autorka obarczyła winą za zbrodnię żołnierzy AK.

Po śmierci innych uciekinierów, Autorkę znaleźli w lesie partyzanci radzieccy. Przyłączyła się do nich i brała udział w prowadzonych przez nich akcjach.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Chily Hering]
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
7 stron rękopisu, mikrofilm i maszynopis
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/111
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Język przypominający styl propagandowy z okresu PRL. Autorka pisze o nienawiści do Polaków i AK, oddaniu komunizmowi i wierze w przesłanie ideologii. Czytając relację należy pamiętać o powiązaniach Autorki z partyzantką i o jej młodym wieku w chwili wybuchu wojny. Tekst z datą dzienną: 8 IV 1945
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja