[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Autorka opisała wojenne losy swojej rodziny (patrz biogram). Tekst rozpoczyna opis początku wojny i okupacji w Warszawie. Autorka pisze o wprowadzania ustaw antyżydowskich, utworzeniu getta, pracy w getcie, warunkach mieszkaniowych, głodzie, strachu i epidemii. Przekazuje informacje o łapankach i wywózkach do obozów zagłady. Opisała swoje wyprawy „na aryjską stronę” i poszukiwanie schronienia - początkowo nie mogła go znaleźć, później zmagała się z ciągłymi przeprowadzkami spowodowanymi donosami i próbami szantażu.

Pracowała w getcie w szopie i fabryce, wyszła z getta w kwietniu 1943 roku. Opisała swoje przeżycia na terenie miasta, powstanie warszawskie oraz pobyt w Klembowie. Wyzwolenia doczekała w Kielcach, w których znalazła się po powstaniu warszawskim.

Tekst informuje także o losach rodziny – śmierci rodziców i siostry, rozstrzelaniu męża i córki oraz ucieczce syna do ZSRR.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kielce
Opis fizyczny: 
12 stron rękopisu, jest odpis w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty czytelne
Sygnatura: 
302/194
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników.
Uwagi: 
Kopia dostępna w United States Holocaust Memorial Museum Archives, RG – 02.208M, sygnatura: 1995.A.0867, File #194
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia