[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną: 14 lipca 1945 r., Kraków. Obejmuje okres 1943-1945.

Autorka opisała warunki panujące w getcie w Tarnowie. Zapisała też kilka przykładowych kar, które groziły więźniom – m.in. śmierć za kontakty z aryjczykami.

Stosunkowo szczegółowo zrelacjonowała warunki w Płaszowie, koncentrując się między innymi na racjach żywnościowych. Dodała także informacje o transporcie, który odszedł z Płaszowa w sierpniu 1944 roku. W pociągu znalazło się około sześciu tysięcy kobiet, które (wedle słów Autorki) zostały zamordowane zaraz po przyjeździe. W tekście kilka nazwisk znajomych z tego transportu.

W październiku 1944 roku Autorka znalazła się w Auschwitz-Birkenau. Opisała obóz oraz wrażenie, jakie wywarły na niej kominy krematorium. Zrelacjonowała selekcję, golenie głów i rozdawanie nowych ubrań więźniarkom.

Żałowała, że w Auschwitz nie przydzielano jej do pracy, która skoncentrować się na czymkolwiek innym, niż głód i strach. Opisała także racje żywnościowe w obozie – 15-20dkg zupy na pięć osób).

Relacja pisana sucho, niewiele emocji. Dużo informacji o warunkach panujących w obozach, szczegółowe informacje o racjach żywnościowych. Pojawiają się nazwiska pomordowanych, których Autorka znała sprzed wojny bądź z obozów.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Gusty Affenkraut]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
4 strony rękopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, tekst zdigitalizowany, brak odpisu w maszynopisie, niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/184
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja