[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w Krakowie w roku 1945. Obejmuje okres 1941-1945.

Dokument otwierają informacje o wyjeździe rodziny z Rzeszowa (przed utworzeniem getta) i przyjeździe do Radomyśla Wielkiego. Autorka zapisała informacje o odbywających się w tym czasie wysyłkach do obozów pracy, między innymi w Pustkowiu czy Międzyrzeczu.

Stosunkowo obszernie opisała getto w Bochni oraz próby ucieczek. Równie szeroko oddała realia życia w obozie pracy w Płaszowie jak i dochodzące do niej informacje o ucieczkach Żydów do Krakowa.

Zrelacjonowała swoją ucieczkę – kanałami na dworzec kolejowy – oraz pomoc udzieloną jej przez kolejarzy. W tekście widoczne wszechobecne zagrożenie donosami.

Autorka opisała swoją ucieczkę do getta w Bochni oraz wykonywane na miejscu prace.

We fragmencie poświęconym powrotowi do Płaszowa duży ustęp dotyczący sadystycznych zachowań strażników. Autorka nazywała ich "katami obozowymi", wymieniła ich z nazwiska i opisała przykłady zachowań, takich jak okradanie zwłok, wyrywanie złotych zębów, egzekucje (w tym przez powieszenie).

Stosunkowo dużo miejsca poświęciła Auschwitz i obozowi Lichtenwerden, gdzie pracowała przy produkcji nici.

W relacji brak informacji o losach rodziny.

W tekście zostało wspomnianych z imienia i nazwiska wiele osób – znajomych Autorki z okresu przedwojennego jak i czasu okupacji.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Mily Hornik]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
18 kart (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/188
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst napisany poprawną, zwracającą uwagę polszczyzną. Czytelny układ, bogate słownictwo, dokładne opisy. Autorka, pisząc o ojcu, używa słowa "tatuś" – wskazuje to na silny związek z rodziną.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja