[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument powstał w Krakowie w 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z okresu 1939-1945.

Autorka rozpoczęła relację od opisania sytuacji ludności żydowskiej w Wiedniu w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Nieco miejsca poświęciła wysiedleniom Żydów austriackich i niemieckich do Generalnej Guberni i miast łotewskich w roku 1941.

Skupiła się na akcjach przeprowadzanych przez gestapo. Dość obszernie opisała na przykład gromadzenie ludności żydowskiej w budynkach szkolnych, z których regularnie odchodziły transporty do Opola i do Kielc (a później także do Łodzi).

Następny fragment relacji odnosi się do ryskiego getta. Niezbyt szczegółowy opis wysiedlonej wcześniej dzielnicy, zaludnianej ponownie przesiedleńcami. Autorka napisała, że warunki (w stosunku do tych z Wiednia) znacznie się pogorszyły.

Nieco więcej miejsca poświęciła obozowi pracy pod Rygą, w którym (wedle jej słów) najsłabszych uśmiercano zastrzykami – jedni umierali w ciągu kilku godzin, inni poważnie po nich chorowali (większość umierała w długotrwałych męczarniach). Zdaniem Autorki dowodziło to coraz poważniejszych braków w zaopatrzeniu, także w trucizny.

Autorka opisała obóz Stutthof, skoncentrowała się na złych warunkach i surowym traktowaniu. Zrelacjonowała potajemne kopanie bunkrów i schronów na terenie obozu, opisała rozdawane więźniarkom ubrania i racje żywnościowe.

Relację zamyka notatka o ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Elizy Weinheben]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 stron rękopisu
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/202
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja