[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument powstał w Krakowie w 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z okresu 1942-1945.

Tekst otwierają informacje o p. Rubinstein i jej przeżyciach w obozach pracy przymusowej. Wedle słów dziewczynki w obozie w Bodzechowie jej matkę skierowano do obozowej kuchni (obierała ziemniaki), ojca zaś wywożono na roboty poza teren obozu – wedle słów dziecka spędzał na nich 12 godzin dziennie.

W tekście znajdują się informacje o rabunkach kosztowności i ubrań znajdujących się w posiadaniu Żydów, głodowych racjach żywnościowych i fatalnych warunkach mieszkaniowych.

Krótka wzmianka o śmierci rodziców po próbie ucieczki z obozu w Bodzechowie.

Nieco więcej niż na inne tematy, napisano o dziecięcym obozie w Auschwitz. P. Rubinstein dzieliła koję z piątką innych dzieci. Zaraz po przyjeździe zabierano dzieciom odzież i dawano inną – niepasującą i zniszczoną. O godzinie piątej rano odbywał się apel (czasem trwający aż pięć godzin).

P. Rubinstein poddawana była testom medycznym – opis różnych czynności, od pobierania krwi do sporządzania pomiarów różnych części ciała.

Relacja zawiera informacje o regularnych selekcjach i egzekucjach dzieci przed ewakuacją obozu. Wspomniano także o sąsiednim baraku, w którym miały się znajdować polskie dzieci.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heni Rubinstein]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 karty (210x295) maszynopisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/205
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
W chwili składania relacji "Autorka" miała osiem lat, należy więc uznać, że nie jest rzeczywistą autorką spisanego tekstu. Relacja powstała w oparciu o jej opowieść, imię i nazwisko osoby, która sporządziła dokument pozostaje nieznane. W archiwum relacja przypisana jest Heni Rubinstein, ponieważ to ona składała zeznania. Relacja nie w pierwszej osobie, wszędzie p. Rubinstein przedstawiana jest jako "zeznająca". Tekst spisany urywanymi zdaniami i równoważnikami (np. "Byli żydowscy policjanci. Byli b. niedobrzy i b. dobrzy. Tam byli jej rodzice razem z zeznającą").
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja