[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument powstał w Krakowie w 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z okresu 1939-1945.

Relację otwierają informacje o wyrzuceniu Autorki z domu w Krakowie i konieczności opuszczenia miasta. Następnie krótki opis tułaczki po podkrakowskich miejscowościach (brak kilku nazw) i pobytu u matki w Proszowicach.

Znacznie więcej miejsca Autorka poświęciła akcji likwidacji getta w Proszowicach. Natknęła się na nią po powrocie z Krakowa, do którego udała się po niezbędne do zamieszkania w miejscowości pieniądze. Gdy dotarła na miejsce, Żydów spędzono na główny plac. Przeprowadzano selekcję i egzekucje najstarszych mieszkańców. Autorka, widząc to, postanowiła uciec. Dołączyła do grupy miejscowych kobiet i podała się za chrześcijankę. Legitymowała się też "zaświadczeniem z zakładu fotograficznego".

Relacja niezbyt dokładnie opisała okres ucieczki do Krakowa. Skupiła się za to na aresztowaniu męża i jej samej. Tu też można znaleźć więcej informacji o synu małżeństwa – Jerzyku (Jerzym).

Opis celi, oskarżenia o działalność antyniemiecką i udział w "aferze podrabiania dokumentów tureckich". Wedle słów Autorki nie mieli z nią nic wspólnego, ale jej mąż miał znać kogoś zaangażowanego. Autorce pozwolono na widzenie z mężem, później wykonano na nim karę śmierci. Po aresztowaniu syna, pozwolono kobiecie przygarnąć go do swojej celi. Później ich rozdzielono, Autorka dowiedziała się od strażnika o samobójstwie syna.

Autorka pobieżnie opisała transport do Auschwitz, w którym się znalazła. Szczegółowo zrelacjonowała wygląd samego obozu i pobyt w nim.

Rękopis bardzo pokreślony, nieczytelny. Relacja dość emocjonalna, bardzo emocjonalne fragmenty dotyczące syna i męża. Fragmenty dotyczące likwidacji getta drastyczne.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heleny Berman]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
6 stron rękopisu (pokreślony, nieczytelny, wygląda jak brudnopis) + 10 stron odpisu w maszynopisie, tekst niedokończony, wybrakowany.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, tekst zdigitalizowany, brak pełnego odpisu w maszynopisie, niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/206
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja