[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w roku 1945 w Katowicach, obejmuje wydarzenia z okresu 1942-1944.

Autorka rozpoczęła relację od lakonicznych informacji o swoim życiu przed zajęciem Lwowa przez wojska niemieckie. Zanotowała kilka zdań o mężu, nie podając jego imienia. Brak informacji o rodzinie, z której pochodziła.

Stosunkowo szybko przeszła do informacji o swojej ucieczce z lwowskiego getta (brak opisu getta czy realiów życia). Zapisała, że w ucieczce pomagali jej znajomi Polacy. Dzięki nim dała radę przedostać się do wsi Kaliki, w której spędziła kolejne półtora roku. Ukrywała się u dworskiej praczki. Z relacji wynika, że kobieta pracowała u zamożnej rodziny – brak nazwiska.

 

Autorka skoncentrowała się na fragmentarycznych historiach innych Żydów. Opisała wiele przypadków mordowania ukrywających się, wydawania ich i szantażowania. Wspomniała o mężczyźnie, który ukrywał się w jednej z wsi. Chcąc pomóc gospodarzowi poszedł do lasu po drewno, wtedy został zastrzelony. Opisała też historię młodej dziewczyny, która ukrywała się w jamie w lesie – też zamordowana.

Wymienia nazwiska osób, które były związane ze zbrodniami, między innymi wójta wsi Błożynów, "lubiącego strzelać do Żydów".

 

Tekst chaotyczny, dużo urywanych i niedokończonych myśli. Brak jakiegokolwiek planu czy konsekwencji w sposobie sporządzenia. Niektóre imiona i nazwy wykropkowane. Dużo równoważników zdań.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Leokadii Bachner]
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
5 kart (210x295mm) rękopisu w języku polskim + 2 strony maszynopisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/234
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja