[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w roku 1945, obejmuje wydarzenia z okresu 1939-1945.

Autorka skupiła się przede wszystkim na wojennych losach szpitala żydowskiego w Warszawie. O sobie pisała niezwykle niewiele, na wstępie zanotowała tylko, że była asystentką w klinice neurologicznej przy Uniwersytecie Warszawskim. Następnie, że w listopadzie 1939 roku przeprowadzono czystkę w jej jednostce, która polegała na usunięciu z niej pacjentów jak i personelu medycznego pochodzenia żydowskiego. Ludzi tych przeniesiono do szpitala znajdującego się na Czystem. W styczniu 1941 roku oddział, na którym pracowała, przeniesiono na Leszno, zaś w kwietniu tego samego roku na Stawki.

Autorka opisywała wybuchające w getcie warszawskim epidemie tyfusu plamistego – podawała daty, możliwości leczenia pacjentów i reakcje personelu.

Opisała także i porównała sposób zarządzania jednostką oraz stosunek do pacjentów i personelu kolejnych szefów – dr Schrempf, dr Hagen i dr Kleimanowa. Skoncentrowała się na sposobach zwalczania epidemii, dezynfekcjach (w tym płynem żrącym, który niszczył wszystko, co nim polewano), kwarantannach i aprowizacji jednostki.

Autorka zapisała, że od roku 1942 Żydzi masowo zgłaszali się do szpitala uważając, że może uchronić ich to przed wywiezieniem z miasta. Przez pewien czas pracownicy szpitala, umiejscowionego na skraju Umschlagplatzu, starali się pomagać zbieranym na placu ludziom. Otwierano drzwi, umożliwiając przejście przez gmach na drugą jego stronę. W pewnym okresie, gdy zaczęto kontyngenty uzupełniać pacjentami, pielęgniarki wychodziły na Umschlagplatz i rozdawały kitle, dzięki którym Żydzi (nie mający nic wspólnego z medycyną) mogli schronić się w szpitalu.

 

Tekst praktycznie pozbawiony opisów, zawiera dużo suchych faktów dotyczących szpitala. W tekście pojawiają się także przypuszczenia Autorki dotyczące zachowań współpracowników. Relacja spisana bez emocji, sucha i rzeczowa.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Anieli Gelbart]
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
6 stron rękopisu w języku polskim + 4 strony maszynopisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry
Sygnatura: 
301/236
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja