[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w roku 1945, obejmuje wydarzenia z okresu 1942-1945.

 

Tekst podzielony na trzy części.

Część pierwsza.

Fragment składa się z pięciu stron tekstu poświęconych wyzwoleniu obozu w Auschersleben przez wojska amerykańskie w kwietniu 1945 roku.

Autorka opisała wyjście z obozu oraz drogę, jaką przebywała z innymi więźniarkami. Skoncentrowała się na opiece, jaką zaoferowali jej wojskowi i na badaniach lekarskich, jakim poddawano więźniarki. Wspomniała organizowanie samochodów, które miały przewozić najbardziej wycieńczonych i chorych więźniów, zapisała także informacje dotyczące żywności. Więźniowie poszukiwali jedzenia i próbowali przede wszystkim zaspokoić głód, dopiero po jakimś czasie (za radą obcych) zaczęli jeść niewielkie porcje lekkich zup.

 

Część druga.

Fragment poświęcony pracy przymusowej, do której Autorka była zmuszona w czasie pobytu w kolejnych obozach (Płaszów, Bergen-Belsen i Auschersleben).

W Płaszowie 150 więźniarek i tyle samo więźniów pracowało w systemie dwuzmianowym. Zakład znajdował się poza terenem mieszkalnym, pracownicy pozostawali ciągle pod strażą. W zakładach "Kabel" pracowali także Polacy, którzy zgodnie z relacją, przynosili do pracy jedzenie, którym handlowali z Żydami. Zakaz sprzedaży powodował, że obie strony narażały się w czasie dokonywania transakcji (za złamanie zakazu groziła kara śmierci).

Autorka wspomniała w relacji o egzekucji (przez powieszenie) kilku robotników, u których znaleziono biały chleb. W obozie nie było takiego pieczywa, dlatego dla strażników stało się jasne, że pochodziło ono ze szmuglu. Więźniom kazano także oglądać egzekucję dwóch dziewcząt, które wcześniej podjęły próbę ucieczki.

Autorka zapisała, że w marcu 1943 roku część załogi przeniesiono do innych baraków. Panowały w nich o wiele lepsze warunki, były prysznice (oddzielne dla kobiet i mężczyzn), ciepła woda do przyniesienia z kotłowni, kuchenka, stół i piec. Autorka opisała sposób żywienia i zachodzące w nim z czasem zmiany. Sytuacja pogorszyła się po udanej ucieczce polskiego więźnia.

Sposób zapisu oraz jego nieczytelność utrudnia posługiwanie się tekstem jako źródłem w stopniu znacznym. Autorka nie podawała informacji dotyczących tego, w którym obozie miały miejsce konkretne wydarzenia.

 

Część trzecia.

Fragment najdłuższy, poświęcony w całości przyjazdowi Autorki do Bergen-Belsen i pobytowi Auschersleben.

Relację otwierają informacje o przyjeździe do Bergen-Belsen. Każdy z więźniów miał dostać racje żywnościowe (ze słów Autorki wynika, że znacznie większe, niż w innych obozach). Kobieta opisała transport do Auschersleben oraz pracę, wykonywaną w fabryce samolotów. W obozie miało znajdować się niemalże 300 Węgierek, grupa 200 Polek i Belgijki. W każdym pokoju (wedle słów Autorki były to nieczynne komory gazowe) mieszkały trzydzieści dwie osoby. Każda z nich miała do dyspozycji własne łóżko, w obozie o regularnych godzinach wydawano też obiady (zupa w czystych miskach). Więźniarki leczono, wydawano im koce i ubrania. Autorka zapisała, że wśród więźniarek, które wcześniej przebywały w obozach pracy na ziemiach polskich, Auschersleben nazywano "obozem wypoczynkowym". Na miejscu miało nie być dyscypliny ani kontroli nad więźniami.

W tekście rozliczne przeskoki myślowe, Autorka wracała do wspomnień z Płaszowa, pisała o akcjach likwidacyjnych i warunkach życia.

Fragment zawiera odręczny szkic obozu pracy w Płaszowie.

 

Całość spisana mało wyraźnie, tekst niezbyt czytelny. Dodatkowo relacja dość chaotyczna, zawiera sporo informacji, ale przez przeskoki myślowe są one nieuszeregowane w jakikolwiek sposób. W relacji znajduje się wiele urywających się wątków.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Joanny Ringel]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
39 stron rękopisu w języku polskim + 3 strony maszynopisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Rękopis miejscami bardzo nieczytelny.
Sygnatura: 
301/241
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja