Wysłane przez arosner w
Autorka rozpoczęła swój tekst informacjami dotyczącymi położenia Żydów w Częstochowie w okresie międzywojnia. Opisała także skrupulatnie bombardowanie miasta we wrześniu 1939 roku, oraz zajęcie Częstochowy przez wojska niemieckie.
W dalszej części skoncentrowała się przede wszystkim na problemie życia codziennego w getcie częstochowskim – opisała kwestie mieszkaniowe, aprowizacyjne, problemy związane z chorobami, leczeniem i organizacją oporu. Opisała ze szczegółami powołanie organów zarządzających i organizacyjnych – powołanie i działalność Judenratu oraz Żydowskiej Straży Porządkowej.
Sporo miejsca poświęciła łapankom, robotom przymusowym i przesiedleniom Żydów, sprowadzanych do Częstochowy z innych miast. Opisywała także wywózki do obozów zagłady, próby ucieczek i opór (przede wszystkim organizowany przez żydowską młodzież).
Pisała o organizacji „Hasag”, obozu pracy, w którym pracowała, jak i jego ewakuacji. Opisała swoje przybycie do Buchenwaldu, panujące tam zimą 1945 roku warunki, oraz ewakuację do Flossenburga.