[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Autorka rozpoczęła swój tekst informacjami dotyczącymi położenia Żydów w Częstochowie w okresie międzywojnia. Opisała także skrupulatnie bombardowanie miasta we wrześniu 1939 roku, oraz zajęcie Częstochowy przez wojska niemieckie.

W dalszej części skoncentrowała się przede wszystkim na problemie życia codziennego w getcie częstochowskim – opisała kwestie mieszkaniowe, aprowizacyjne, problemy związane z chorobami, leczeniem i organizacją oporu. Opisała ze szczegółami powołanie organów zarządzających i organizacyjnych – powołanie i działalność Judenratu oraz Żydowskiej Straży Porządkowej.

Sporo miejsca poświęciła łapankom, robotom przymusowym i przesiedleniom Żydów, sprowadzanych do Częstochowy z innych miast. Opisywała także wywózki do obozów zagłady, próby ucieczek i opór (przede wszystkim organizowany przez żydowską młodzież).

Pisała o organizacji „Hasag”, obozu pracy, w którym pracowała, jak i jego ewakuacji. Opisała swoje przybycie do Buchenwaldu, panujące tam zimą 1945 roku warunki, oraz ewakuację do Flossenburga.

Autor/Autorka: 
Opis fizyczny: 
321 stron maszynopisu, brak odpisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1955
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty czytelne
Sygnatura: 
302/216
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników.
Uwagi: 
Pamiętnik do Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego został przekazany przez redakcję „Polityki” w 1960 roku. Na dokumencie data 1955.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia