[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w roku 1946, obejmuje wydarzenia z okresu 1940-1945.

Tekst rozpoczyna się od informacji osobistych dotyczących roku urodzenia, wykształcenia i pracy wykonywanej przez Autorkę przed wojną.

Kobieta zapisała, że w 1940 roku w Krakowie ukazało się zarządzenie mówiące, że ci, którzy chcą dobrowolnie opuścić miasto, mogą zabrać ze sobą cały dobytek. Kobieta zdecydowała się wyjechać z rodziną do Prokocimia.

22 czerwca 1942 roku zlikwidowano prokocimską gminę wyznaniową. Znów pozwolono dobrowolnie opuścić miasto – ci, którzy się na to zdecydowali, mogli zabrać dobytek. Autorka wyjechała do Wieliczki.

31 sierpnia 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacyjna w Wieliczce.

Autorka zapisała, że jej mąż (w całej relacji nie pada jego imię) pracował w niemieckiej firmie. Korzystając ze znajomości służbowych zdołał wymienić kolczyki z brylantami na samochód (wypożyczenie). Korzystając z pojazdu małżeństwo wydostało się w Wieliczki.

Firma, w której pracował mąż Autorki, miała siedzibę w Bieżanowie (dziś fragment Krakowa). Mimo represji i akcji likwidacyjnych cały czas pozostawał pracownikiem pełniącym swoje obowiązki (brak informacji dotyczących charakteru pracy). Ponieważ jednak firma nie miała własnych baraków dla pracowników, zakwaterowywano ich w Prokocimiu (lagier).

Początkowo firma nie zatrudniała kobiet, w roku 1942 zaczęto jednak korzystać także z ich pracy. Autorka zapisała, że do przełożonych zaczęło zgłaszać się zbyt wiele kobiet, dlatego zadecydowali oni o odesłaniu wszystkich, mających więcej niż trzydzieści pięć lat, do getta w Krakowie.

Relacja zawiera szczegółowe opisy egzekucji (przez rozstrzelanie) w obozach pracy. Dodatkowo pobieżne charakterystyki komendantów obozów i strażników z nazwiskami.

Autorka znalazła schronienie w kuchni obsługującej firmę. Tam doczekała wyzwolenia.

 

Tekst zawiera daty dzienne. Tekst nieco chaotyczny, nieczytelny układ.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Irmy Laksberger]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
20 stron rękopisu w języku polskim + odpis w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
Dobry, maszynopis czytelny, rękopis trudny do rozczytania.
Sygnatura: 
301/251
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja