[brak]

Dokument z datą dzienną: 20 czerwca 1945, obejmuje wydarzenia z roku 1941.

Tekst otwierają informacje osobiste dotyczące Autorki. Brak imion rodziców, pojawia się za to przedwojenny adres Autorki.

Pobieżny opis przesiedlenia do getta wileńskiego. Autorka zapisała, że zaskoczył ją widoczny w społeczeństwie podział. Wzdłuż ulic, którymi przemieszczano się do getta, ustawili się "aryjczycy" obserwujący wysiedlenie Żydów. Część z nich złorzeczyła, inni kradli zostawione na chwilę pakunki, jeszcze inni współczuli i dodali otuchy. Niektórzy żegnali się ze znajomymi czy sąsiadami.

Resztę relacji stanowi opis nocnej akcji litewskiej policji z roku 1941.

Funkcjonariusze weszli do kamienicy w getcie, wypędzili wszystkich lokatorów na ulicę bijąc pałkami i kijami. Później, w trakcje gdy część osób zajęta była plądrowaniem mieszkań, reszta prowadziła Żydów ulicami getta. Autorka zapisała, że początkowo obawiali się, że są prowadzeni do transportu, później jednak zrozumieli, że chodzono z nimi bez celu, przypadkowymi ulicami tylko po to, by znaleźć się daleko od mieszkań.

Mąż Autorki wciągnął ją w podwórko, dzięki czemu odłączyli się od grupy, i zaczęli ukrywać się przed obławą. Po jakimś czasie na podwórko zajrzał Niemiec. Mąż Autorki zaczął z nim rozmawiać tłumacząc, że kobieta jest w ciąży. Pytając, czy Niemiec jest ojcem, nakłaniał do tego, by nie wydał ich schronienia przed Litwinami. Niemiec zabrał zegarek, ale obiecał milczenie. Później w to samo miejsce zaglądali inni – głównie Litwini. Obrabowywali parę z posiadanych przedmiotów.

Autorka zapisała, że przed świtem jej mąż postanowił poszukać wody. Wtedy został złapany i parę zaprowadzono ponownie do getta.

Z relacji wynika, że oboje przeżyli wojnę. Brak informacji o losie pozostałych mieszkańców kamienicy.

 

Relacja nie wyjaśnia, w jaki sposób małżeństwo zdołało przetrwać wojnę. W tekście wiele odniesień do strachu, dezorientacji, okrucieństwa i wszechobecnej nienawiści.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Fajgi Dimentman]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
5 stron rękopisu w jidysz + odpis w maszynopisie w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Jidisz
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/263
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja