[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną: 4 lipca 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu 1941-1945.

Tekst otwierają informacje dotyczące ucieczki Autorki z getta w Czyżewie do wsi Helenów. Kobieta zapisała, że przez dwa miesiące ukrywała się "za podwójną ścianą", nie podała jednak szczegółów.

Następny fragment dotyczy ukrywania się w lasach i próby przedostania się do Warszawy. Autorka dotarła do Czyżewa, gdzie zatrudniła się "u Niemca". Brak informacji o spędzonym w Czyżewie czasie, kobieta zanotowała tylko, że opuściła Czyżew po tym, jak jeden z miejscowych policjantów odkrył jej pochodzenie.

Najobszerniejszy fragment relacji dotyczy okresu spędzonego w lesie, wraz z pięćdziesięcioosobowym oddziałem żydowskich partyzantów. Kobieta przemieszczała się wraz z nim, brała także udział w akcjach zbrojnych, czasem pełniła rolę sanitariuszki. Oddział specjalizował się w niewielkich napadach na niemieckich żołnierzy. Szeregi grupy zasilali Żydzi uciekający z transportów i ukrywający się po lasach – Autorka opisała kilka leśnych kryjówek, zrelacjonowała także zemsty na Polakach wydających ukrywających się Żydów Niemcom i przytoczyła kilka historii dotyczących szmalcowników.

Ostatnim fragmentem relacji jest opis nadejścia Armii Czerwonej.

Relacja niezwykle lakoniczna. Brak dat (jedna data dzienna ze znakiem zapytania), niewiele opisów. Urywane zdania lub równoważniki.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Etki Żółtak]
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) rękopisu w jidysz + odpis w języku polskim w rękopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Tekst niewyraźny, pisany szybko, pokreślony. Stan utrudnia pracę nad źródłem.
Sygnatura: 
301/283
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Melech Bakalczuk. Tekst autoryzowany.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja