[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja sporządzona w Łodzi, z datą dzienną: 5 lipca 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu 1942-1944.

Tekst otwierają informacje o utworzeniu getta w Łachwie w okresie Wielkanocy roku 1942. W niedługo później w getcie powstała młodzieżowa organizacja samoobrony. Jej celem głównym było podjęcie walki przeciwko wojskom niemieckim i skontaktowanie się z partyzantką działającą nad rzeką Prypeć (i dołączenie do niej). W relacji znajduje się tekst przysięgi członków samoobrony.

Autorka opisała akcję likwidacyjną getta, podpalenie budynku Judenratu oraz ucieczkę około sześciuset Żydów z Łachwy. Nadmieniła także, że w getcie miało wówczas przebywać niespełna dwa tysiące ludzi, większość z nich rozstrzelano.

Relacja zawiera opis działalności grupy samoobrony oraz spotkania z oddziałem partyzantki sowieckiej – Grupy Kirowa. Autorka zanotowała, że partyzanci nie chcieli przyjmować w swe szeregi Żydów, zdecydowali się jednak zgodzić na przyjęcie kilkunastu z nich, dobrze oceniając ich umiejętności bojowe.

Autorka zapisała, że wraz z oddziałem brała udział w akcjach wysadzania samochodów należących do niemieckich żołnierzy oraz mostów. Datami dziennymi opatrzyła informacje o śmierci kompanów, opisała także odniesione przez nich rany i okoliczności śmierci.

 

Tekst nie zawiera detali geograficznych, brak też informacji o tym, gdzie dokładnie oddział Autorki przeprowadzał swoje akcje. Opisy niezwykle lakoniczne, emocje pojawiają się tylko w miejscach poświęconych poległym kompanom. W wielu miejscach relacji nazwiska zostały wykropkowane – wygląda to na ingerencję Autorki chcącej chronić wspominane osoby (cenzura nie miała powodu ingerować w relację).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Lei Romanowskiej]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu w jidysz + odpis w języku polskim, 4 strony maszynopisu zwięzłym drukiem.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/286
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Melech Bakalczuk. Tekst autoryzowany. Więcej o getcie w Łachwie i oddziale partyzanckim na Wirtualnym Sztetlu (http://www.sztetl.org.pl/pl/article/lachwa/13,miejsca-martyrologii/29217,getto-w-lachwie-rejon-ul-rybsowchoznej/)
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja