[BT]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1941-1942.

Autorka rozpoczyna od informacji, że jeszcze przed utworzeniem getta w Krakowie, wraz z rodzicami i bratem została przesiedlona do Rabki. Tam jej szwagier (podaje nazwisko) był lekarzem w rejonie od Rabki do Nowego Targu.

Wspomina, że początkowo życie nie było bardzo uciążliwie, lecz w 1941 roku, po utworzeniu szkoły wojskowej, zaczęły się represje. Wspomina ona liczne rabunki mienia żydowskiego – żołnierze wchodzili do mieszkań i zabierali wszystko, co chcieli.

Wspomina również różne rodzaje przemocy jakiej poddawana była ludność żydowska w tamtym czasie. Dokładnie opisuje ona, jak pewną grupę przeznaczoną do wysiedlenia (składającą się z osób po sześćdziesiątym roku życia i osób z różnymi niepełnosprawnościami) jeden z dowódców owinął torą, a żołnierzom niemieckim i ukraińskim rozkazał rzucać w tych ludzi kamieniami i bić przy użyciu pałek.

Wspomina ona również o masowych grobach osób, które były wówczas rozstrzelane. Autorka zaznacza we wspomnieniu, że wówczas nadal nie były one w żaden sposób oznaczone.

W dalszej części opisuje niewyobrażalną ilość przemocy fizycznej i psychicznej jakiej byli poddawani wówczas Żydzi z Rabki. Wspomina ona wysiedlenie swoich rodziców, lecz nie ma w tym wspomnieniu żadnych emocji.

Żak wspomina jak kolejne osoby z jej rodziny zostają wywiezione do obozu w Bełżcu, ale również i w tym przypadku nie wspomina o swoim smutku, żalu czy wściekłości z tego powodu.

Relację kończy informacja, że Autorka decyduje się na ucieczkę i bez żadnych papierów podróżuje do Krakowa, gdzie zatrudnia się w mieszkaniach bogatych Polaków i Niemców jako krawcowa. Tak udaje jej się przetrwać.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
8 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/3269
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Relacja autoryzowana. Spisała Laura Eicchorn. Rękopis zawiera podpisy składającej relację i protokolantki. Zawiera również dwie pieczęcie: Żydowskiej Komisji Historycznej i Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
środa, Kwiecień 30, 1947
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
praca przymusowa, "strona aryjska", ucieczka, podróż, Zagłada, antysemityzm
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1941 do 1942
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja