b.t. [Droga Towarzyszko, czekałam…]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Korespondencja Zofii Wojnarowskiej do Heleny Marek stanowi część kolekcji zawierającej listy E. Wojnarowskiego. Ten podzbiór zawiera 1 list i 2 kartki pocztowe.

W liście z dn. 13.01.1962 r. Wojnarowska udziela Helenie Marek rad, jak sobie poradzić z bezsennością. Opisuje jej metodę autosugestii Cone’go, która polega na częstym powtarzaniu sobie w myślach, czego pragnę. Helena powinna mówić sobie już od samego rana i oczywiście tuż przed snem: „Dziś będę dobrze spać” i nie może się zniechęcać, jeśli efekty nie będą natychmiastowe. Ta metoda sprawdza się też w innych przypadkach (np. w bólu głowy). Częste powtarzanie tego samego komunikatu działa na podświadomość. Autorka pisze też o sobie, że czuje się już lepiej, choć jeszcze nie wychodzi z domu.

Kartki są z roku 1963. Wojnarowska składa w nich życzenia z okazji  urodzin i 1 Maja. Są one ręcznie ozdabiane, zwłaszcza ta urodzinowa jest bardzo efektowna.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Heleny Marek
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., s. 138-141; ; 19 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1962 do 1963
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1518/58
Tytuł kolekcji: 
Akta Heleny i Lucjana Marków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Akta personalne
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list