b.t. [Drodzy i Zacni Przyjaciele...]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Kolekcja obejmuje kilkadziesiąt listów i kartek pocztowych pisanych przez Adelę i Stanisława Dobrzańskich do Heleny i Lucjana Marków na przestrzeni 26 lat (1959-85).

Państwo Dobrzańscy mieszkają w Szczawnie i są w podobnym wieku do Marków. Z korespondencji wynika, że jest to wieloletnia przyjaźń, która łączy oba małżeństwa. W listach jest dużo serdeczności i troski o zdrowie Marków. Przesyłają sobie także życzenia z okazji różnych świąt, a także zaproszenia do odwiedzin. We wcześniejszych listach często jest mowa o malowaniu p. Dobrzańskiego. Dowiadujemy się, że wrócił do malowania po dziesięcioletniej przerwie i stara się o ponowne przyjęcie do Związku Artystów Plastyków. Wiemy także, że wykonywał portret olejny Lucjana Marka, a także akwarelę z portretem Heleny Marek. Kilkakrotnie Dobrzańscy dziękują Markom za przesłane farby i pędzle. Z czasem korespondencja skupia się coraz bardziej wokół problemów zdrowotnych. Dobrzańscy z wielką troską przeżywają chorobę Lucjana, a później także niedomagania Heleny. Sami również coraz częściej skarżą się na kłopoty ze zdrowiem.

W kolekcji znajduje się kilka listów podpisanych również przez Adelę (nazwisko nie jest w nich podane), jednak z ich treści, a także charakteru pisma wynika, że jest to inna osoba. Prawdopodobnie chodzi tu o Adelę Muszyńską, której listy znajdują się w tym samym zespole pod sygnaturą  57.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Heleny Marek
Miejsce powstania: 
Szczawno-Zdrój
Opis fizyczny: 
rps., s. 43-92, luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1959 do 1985
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1518/56
Tytuł kolekcji: 
Akta Heleny i Lucjana Marków
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Akta personalne
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list