b.t. [Ojczyzno nasza ziemio ukochana…]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

List do redakcji „Kontaktów”, Łomżyńskiego Tygodnika Społecznego. Autorka przesyła zgłoszenie na konkurs „Wschodnie piętno najnowszej historii” w postaci wiersza, przysłanego z Syberii w 1940 r. od jednego z kolonistów, wywiezionych z okolic Zaleszczyk. Wiersz opisuje transport zesłańców na Sybir. Zostali zabrani ze swoich domów nocą 10. lutego 1940 r. i po miesiącu jazdy w nieludzkich warunkach (pociągiem, potem samochodem, a na koniec saniami), po drodze zostawiając zmarłych, dotarli do celu podróży. Zakwaterowano ich w barakach, w środku lasu, na odludziu. Tam doskwierał im głód, choroby (tyfus), codziennie ktoś umierał. Na końcu wiersza autor modli się o powrót do ojczyzny.

Autorka dołącza także inny wiersz, napisany na cześć Stalina. Jednak, gdy czyta się go w inny sposób, zamiast zwrotkami – linijkami, jego wymowa jest zupełnie odwrotna. Patrz: zdjęcie „Wiersz o Stalinie”

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Gliwice
Opis fizyczny: 
rps., mps, 4 s. luź.; ; 30 cm I mniej
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1940 do 1989
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/259
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list