b.t. [ Szanowna Pani Komisarz!...]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

List do osoby z komisji konkursowej. Autorka dziękuje za list w sprawie jej wspomnień. Po wysłaniu ich przypomniało jej się jeszcze jedno zdarzenie z życia jej dziadka, Mikołaja Bończa-Tomaszewskiego.

Po wkroczeniu Rosjan na polskie ziemie dziadek wracał do Nowogródka z majątku niedaleko Wilna, którego był administratorem. Idąc przez las zatrzymał go patrol radziecki. Został uznany za szpiega i wydano na niego wyrok śmierci. Wtedy dziadek wyciągnął z kieszeni gazetkę radziecką, którą znalazł w lesie i to uratowało mu życie. Była to gazetka „Stalinskaja Mołodież” z datą 17.09.1939. Prawdopodobnie była to tajna ulotka przeznaczona dla sowieckiego wojska wkraczającego do Polski. Po śmierci matki Aurelia z siostra zrobiły kopie tej gazetki. Jeden egzemplarz siostra wysłała do Ossolineum we Wrocławiu, a drugi autorka dołączyła do niniejszego listu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Świdnica
Opis fizyczny: 
rps., 2 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AWII/1331
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
sobota, Sierpień 8, 1992
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
list