Częstochowa

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Autorka opisuje historię klasztoru na Jasnej Górze, podkreślając znaczenie cudownego obrazu dla narodu polskiego. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został sprowadzony do Częstochowy przez księcia Władysława Opolskiego w roku 1382 i umieszczony w drewnianym kościółku na Jasnej Górze. Następnie na tym miejscu zbudowano kościół murowany, który się z czasem rozrastał. Dobudowano klasztor i mury obronne oraz wieżę, która doszczętnie spłonęła w 1690 r. Wieża została odbudowana i w takim kształcie przetrwała do kolejnego pożaru w dniu 15 sierpnia 1900 r., po czym ponownie została odbudowana, a kościół odrestaurowany.  Autorka dosyć obszernie opisuje zarówno wnętrze kościoła (wylicza jego bogate wyposażenie), jak i całe założenie klasztorne. Szczególnie skupia się na cudownym obrazie, który znajduje się w kaplicy Matki Boskiej – celu pielgrzymek milionów wierzących. Wspomina także o cennych pamiątkach, składanych w darze od wieków, a przechowywanych w skarbcu. Kosztowności te były kilkakrotnie przedmiotem rabunku. Jest tu również wzmianka o dziadach, czyli żebrakach częstochowskich – niektórzy z nich trudnią się żebractwem zawodowo, osiągając całkiem niezłe zyski. Z tekstu dowiadujemy się też, jak wygląda ceremonia odsłonięcia cudownego obrazu i jak przeżywają pielgrzymi zetknięcie się z tym świętym miejscem. 

Dużo miejsca poświęcone jest opowieści o obronie Częstochowy w 1655 r. i jak wielkie to miało znaczenie w odwróceniu losów wojny ze Szwedami. Dla Częstochowy nastały trudne czasy, szczególnie w epoce Napoleona. Rozkwit miasta nastąpił dopiero po zbudowaniu kolei wiedeńskiej w XIX wieku, która umożliwiła rozwój przemysłu i handlu.

Na koniec autorka pisze o wielkim wiecu, który odbył się 11. lipca pod Jasną Górą, który zgromadził ok. 100 tysięcy pątników z całej Rzeczypospolitej i z Górnego Śląska. Wszyscy ślubowali, że będą bronić Ojczyzny do ostatniej kropli krwi. Autorka wyraża pragnienie, żeby Górny Śląsk jak najszybciej połączył się z Polską.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s/l/
Opis fizyczny: 
rps., s. 1-8, poszyte; ; 35 cm
Postać: 
oprawa zeszytowa
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
180, zespół nr 57/II
Tytuł kolekcji: 
Liga Kobiet Polskich
Uwagi: 
Tekst powstał prawdopodobnie ok. 1920 roku i znalazł się w zbiorze materiałów do Pamiętnika Ligi Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne