Fragment pamiętnika

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

 

Fragment pamiętnika dotyczy Aleksandra Świętochowskiego, który od wczesnych lat studenckich był bliskim przyjacielem ojca autorki, Antoniego Gustawa Bema. Autorka zaznacza, że wspomnienia będą miały charakter osobisty. Pierwsze z nich jest właściwie opowieścią o tym, w jaki sposób symbolicznie złączono ją ze Świętochowskim zaraz po urodzeniu (położono ją na „Przeglądzie Tygodniowym”). Bemówna była dwa lata starsza od Reginy, córki autora Dumań pesymisty – dziewczynki często bawiły się razem, dlatego może opisać Świętochowskiego jako czułego rodzica, a także opiekunka (po śmierci Antoniego Gustawa Bema zajął się nią jak własną córką). Próbuje odeprzeć zarzuty, jakoby Świętochowski był „bez serca”, próbuje ocieplić jego wizerunek. Pisze na przykład o tym, jak pomagał obiecującym dzieciom/młodzieńcom (np. wysłał do Paryża pochodzącego z chłopskiej rodziny malarza Biegasa). Według słów autorki Świętochowski prowadził punktualne, regularne życie (nie zmieniały się jego pory posiłków, wstawania itp.) Był niezależny, nie miał żadnych nałogów. Nie dbał o promocję własnych książek, nie dbał też o wydrukowane już artykuły – częstokroć zapominał, że niektóre z nich wyszły spod jego pióra. Był pasjonatem ogrodnictwa, prowadził ogród w Brzezinach. Bemówna opowiada o jego stosunku do służby: opisuje 70-letnią Józefkę, skarbnicę pieśni i opowiadań ludowych.

Autorka dużo miejsca poświęca dobroczynnej działalności Świętochowskiego, wspomina na przykład o założonym przezeń w 1907 r. Towarzystwie Kultury Polskiej, w którym była jego pomocnicą. Opowiada o Aleksandrze Bąkowskiej i jej relacji ze Świętochowskim, o ich rozmowach i działalności. Bemówna opisuje także pogrzeb Świętochowskiego, wspomina przemawiających nad jego grobem działaczy ludowych. Na zakończenie cytuje napisany przez Konopnicką wiersz Do A. Ś., który powstał z okazji 25-lecia pracy literackiej Świętochowskiego.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Aleksander Świętochowski [odautorski]
Miejsce powstania: 
Zabierzów k. Krakowa
Opis fizyczny: 
14 kart formatu A4
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny
Data powstania: 
1957
Stan zachowania: 
Karty są wyblakłe, niektóre mają pozaginane rogi, ogólny stan dostateczny, zasób jest czytelny.
Sygnatura: 
Rps akc. 11856
Uwagi: 
W teczce znajdują się dwa egzemplarze tekstu, przy czym drugi (odpis) jest w o wiele gorszym stanie. Tekst jest fragmentem przepisanym z pamiętnika autorki z 1 czerwca 1957.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
"złączenie" ze Świętochowskim, dziecinne zabawy, życie codzienne Świętochowskiego, jego działalność dobroczynna, pogrzeb
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia