Moje wspomnienia z r. 1944/45

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Autorka przeżyła II wojnę światową jako dorastające dziecko. Doświadczenia z tym związane wywarły trwałe piętno na jej życiu. Szczególnie dramatyczny był moment przesiedlenia, gdy nadszedł front rosyjsko-niemiecki. Zostali ewakuowani nocą na północ od rzeki San w Bieszczadach. Szli pieszo wśród huku wystrzałów, omijając trupy ludzi i zwierząt. Matka niosła na plecach niewielki dobytek, jaki udało im się zabrać  z domu. Dotarli do miejscowości Dynów, gdzie przyjęła ich rodzina Burnałów. Sami biedni, dzielili się z przybyszami żywnością. W sumie w ich domu zatrzymało się ok. 60 uchodźców. Autorka wspomina, że byli oni dla siebie życzliwi i uprzejmi. Po dwóch miesiącach tułaczki uchodźcy powrócili do zniszczonych domów. Wokół były zasieki i zaminowane wykopy, które jeszcze po wojnie zbierały krwawe żniwo.

Ojciec autorki przebywał w niemieckim obozie jako jeniec wojenny. Wrócił po wojnie schorowany, wkrótce zmarł. Autorka została nauczycielką historii. Jej uczniowie chętnie słuchali jej wspomnień z okresu wojny.

Na końcu tekstu jest przesłanie autorki dla przyszłych czytających.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Zagórz, woj. krośnieńskie
Opis fizyczny: 
rps., 4 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Data powstania: 
1993
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AW II/2124
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Wschodnie
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Sierpień 24, 1993
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia