"Na aryjskich papierach"

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1943-1945.

Autorka rozpoczyna ją wspomnieniem wyjścia z getta. Udało jej się przekupić brygadzistę grupy robotników wychodzących z getta. W ten sposób znajduje się na zewnątrz. Wspomina iż nie miała umówionej żadnej kryjówki. Udała się do szkolnej koleżanki nie będąc pewną przyjęcia. Koleżanka wita ją serdecznie co jest dla Autorki wielką ulgą i radością.

W dalszej części snuje ona opis życia pod przybraną tożsamością. Opisuje różne antysemickie wypowiedzi, które padają przy stole z ust gości jej gospodarzy.

Po powstaniu warszawskim wraz z gospodarzami udaje się do Grójca. Wspomina spotkanie swojej koleżanki z getta, która również się ukrywała. W Grójcu zamieszkały więc razem. Autorka dokładnie opisuje podział obowiązków domowych. Wspomina też swoje obawy związane ze „złym wyglądem” współlokatorki, toteż pomaga jej się ucharakteryzować „na aryjkę”.

Relację kończy informacja o odnalezieniu się męża współlokatorki oraz, że wszyscy żyli spokojnie „aż do nadejścia Armii Czerwonej”.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
5 s. : 21 cm [rkps] + 3 k. : 30cm. [mps]
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2158
Tytuł kolekcji: 
Relacje Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Protokołowała Ida Gliksztajn
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
niedziela, Listopad 3, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja