Narożna kamienica, czyli dwie Jadwigi

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

Wspomnienie pensji do której uczęszczała Autorka – pensji Jadwigi Sikorskiej. W opisie pojawiają się marmurowe schody, które stanowią niejako szlak komunikacyjny. Można było na nich spotkać koleżanki, minąć się z profesorstwem. Autorka wspomina sposoby spędzania wolnego czasu i przerw, które mijały im przy dźwiękach pianina w „salach rekreacyjnych”.

„Tamtędy w samorzutnym szpalerze wystraszonych dziewczynek kroczyła zgarbiona postać w czerni zawsze z plikiem papierów w ręce. Binokle w czarnej oprawie dodawały jej oczom wyraz badawczy i groźny. Zatrzymywała się zwykle przy którejś z dziewcząt, biorąc ją za rękę, cichym głosem wypowiadała słowa: - moja duszko... Od tych słów cierpła na nas skóra, był to bowiem wstęp do admonicji, kończącej się w wyjątkowych wypadkach dłuższą konwersacją „na zielonej kanapce” w prywatnym gabinecie przełożonej”.

Wspomnienia kończy opis zmian jakie zaszły po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, mianowicie pensja nie dość, że zmieniła się w gimnazjum im. Królowej Jadwigi, to została przeniesiona na plac Trzech Krzyży.

Poza wspomnieniami w teczce znajduje się koperta zaadresowana do redakcji „Stolicy”, kartka A5 z imieniem i adresem Autorki, oraz dwie recenzje konkursowe.

Miejsce powstania: 
Częstochowa
Opis fizyczny: 
3 k. + [2] s. ; koperta : 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
303
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia