Nasza kamienica

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

„Nasza kamienica nie jest zwykłą warszawską kamienicą – to małe miasteczko obejmujące kompleks murowanych budynków pałacu Błękitnego Zamojskich z biblioteką i licznymi oficynami, mieszczące się przy placu Bankowym z licznymi wejściami od ul. Żabiej 4 i od ul. Senatorskiej 35”. Autorka opisuje niezbyt dobre warunki życia w kamienicy – brak łazienek, „marmurowych schodów oraz wszelkich luksusów”. Zwraca jednak uwagę na to, że mimo takich warunków, lokatorzy mieszkają tu po kilkadziesiąt lat co, jak pisze, nie jest zbyt częstym zjawiskiem.

W dalszej części Autorka opisuje historię pałacu, jego pierwszą właścicielkę, hrabinę Annę Orzelską i związane z jej osobą kontrowersje. Wspomina kolejnych właścicieli pałacu i to, w jaki sposób przechodził z rąk do rąk. Wspomina moment utworzenia biblioteki i jej ostatni, przedwojenny zarząd.

Autorka wymienia znanych mieszkańców oficyn pałacu, m.in.: Klementynę Hoffmanową, Henryka Krajewskiego, Stanisława Krzemińskiego, Juliana Krzewińskiego, Kazimierę Radziównę. Wspomina też potomków służby Zamojskich, którzy dziedzicząc mieszkania po swoich przodkach nadal mieszkali w oficynach pałacu.

Wspomnienia kończy opis konieczności opuszczenia pałacu w trakcie powstania warszawskiego i żal, że tym co przeżyli, w miejscach, w których przyszło im mieszkać po wojnie nie czują się już jak u siebie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Będzin
Opis fizyczny: 
11 k. + [1] s. ; koperta : 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
333
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia