Nasza kamienica Nalewki 15 (Zamenhofa/Dzika 12)

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

A. Rozenrot wysłała swój tekst do tygodnika „Stolica” na konkurs Warszawa moich wspomnień. Jej wspomnienia rozpoczynają się od opisu przedwojennej okolicy, gdzie mieszkała – „podwórza mławskiego", które szczegółowo przedstawiła, przypominając m.in. o licznych malowidłach na ścianach zabudowań, a także o małych lokalnych sklepach, w których można było kupić niemal wszystko, sprzedawcach mebli oraz synagodze. Odnotowała, że po wojnie podwórze niemal się nie zmieniło, a dla mieszkańców było swoistym miasteczkiem w mieście. Do placu należały również hotel „Berliński” i kino „Jak w Paryżu”: „Liczba lokatorów naszej kamienicy wynosiła kilkaset, prócz sklepów i warsztatów, a mieszkańców przeszło półtora tysiąca i nic więc dziwnego, iż nie zabrakło tu żadnego zawodu i handlu wszelkich branż i artykułów, od najdrobniejszych do najpoważniejszych”. W zakończeniu pojawia się wzmianka, że w tym miejscu później powstało getto i autorka zaznacza, że podwórko przeistoczyło się w cmentarz dla jej najbliższych.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Ząbkowice Śląskie
Opis fizyczny: 
[7] s. ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
329
Tytuł kolekcji: 
Zbiór rękopisów
Uwagi: 
Poza wspomnieniami, w teczce znajduje się list autorki, w którym wyraża zgodę na publikację oraz wprowadzenie poprawek stylistycznych i ortograficznych, a także dwie recenzje konkursowe.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Główne tematy: 
okres przedwojenny i powojenny, ulica Nalewki na Muranowie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
inne