Notatki pamiętnikarskie

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Pierwsza strona stanowi zapis wydarzeń z 2 stycznia. Otwiera ją opis egzekucji na 60 żołnierzach „bolszewikach, czy żydach” [w takim właśnie zapisie]. Autorka opisuje życie codzienne w okupowanej Warszawie. Czyta też dużo prasy, później zdając relacje. Ma dostęp do dużej ilości informacji o tym, co się dzieje za granicą. Pisze o wysyłaniu grypsów. Opowiada o odwiedzinach u znajomych, o znajomych odwiedzających ją, wyraża swoją irytację w związku ze straceniem łączności z gettem z którym robiła interes futrzarski.

Pracuje w szpitalu, a jej koleżanka, która we wspomnieniach się pojawia, w areszcie na Pawiaku. Wspomnienia zawierają bogaty opis karnawału w 1942 r.

Żartobliwie w pewnym miejscu tytułuje pamiętnik: „niewolne lata”. Wspomina rocznicę samobójczej śmierci swojego brata . Opisuje moment, w którym dowiaduje się o śmierci Boya-Żeleńskiego i zastanawia się, czy byłby on zadowolony z takiego uczczenia jego pamięci, jakim było zamówione nabożeństwo. Wspomnienia pełne są bogatych opisów jej życia towarzyskiego oraz trudności związanych z handlem z gettem.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1942
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
703/1
Tytuł kolekcji: 
Dzienniki, Kroniki, Pamiętniki
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Typ zasobu: 
inne