Ogród Szustra

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Praca nadesłana na konkurs tygodnika „Stolica” pt. „Warszawa moich wspomnień”.

Autorka rozpoczyna od opisu swojego domu mieszczącego się przy ulicy Grottgera. Wspomina ona okolice swojego ówczesnego mieszkania, przywołuje zapachy i kolory drzew. Pamięta dokładnie trasę autobusów miejskich i swoją drogę z przystanku do domu.

Opisuje wrzesień 1939 roku jako koniec tego pięknego dla niej okresu. Obraz parku z końcówki września tego samego roku jest przepełniony bólem i opisem zniszczenia. Autorka bardzo plastycznie ukazuje ten krajobraz. Połamanym drzewom nadaje cechy ludzkie – są to dla niej martwi żołnierze.

Wspomnienia kończy opis likwidacji parku jeszcze w trakcie okupacji i zaoranie tego terenu, na którym miejscowa ludność sadziła później warzywa.

Poza wspomnieniami w teczce znajduje się koperta zaadresowana do redakcji „Stolicy”, kartka A5 z imieniem i adresem Autorki, oraz dwie recenzje konkursowe.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
6 k. + [2] s. : koperta ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
178
Tytuł kolekcji: 
zbiór rękopisów
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia