Ostatnia droga

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Autorka przebywała w obozie pracy przy firmie Karpatenöl w Oparach (okolice Drohobycza) - zakład zajmujący się wydobyciem / przetwórstwem ropy. W czasie akcji likwidacyjnej kierownictwo firmy ocaliło ją przed egzekucją (brat Autorki został rozstrzelany). Autorka uciekła z kolejnej akcji likwidacyjnej (brak miejsca). Opisy błąkania się i ukrywania w lasach oraz dotarcia do Lwowa. Wyzwolenia doczekała we Lwowie na „aryjskich papierach”.

Tekst spisany 20 lutego 1946 roku, obejmuje okres od 1943 do 1944. Właściwym autorem jest Michał Borowicz, który sporządził zapis w trakcie rozmowy z kobietą z ramienia Żydowskiej Komisji Historycznej (dokument Komisji stanowiący zapis słów kobiety).

Opisywane miejsca: Piaseczna, Żydaczów (gmina Rozdół), Stanisławów (dziś na Ukrainie), Drohobycz, Wołyń, Lwów.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
Rękopis i dwa odpisy w maszynopisie, wszystko kompletne.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
Maszynopis i rękopis, wszystkie karty zachowane.
Sygnatura: 
302/65
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Uwagi: 
Autorka pamiętnika o sygnaturze 302/65 pozostawiła jeszcze 3 relacje znajdujące się w "Zbiorze relacji" - 301/1696, 301/1793 i 301/4628. Kopia "Ostatniej drogi" znajduje się także w archiwum Yad Vashem pod sygnaturą 3732695 w kolekcji Borowicza (O.62).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Dokumenty osobiste
Nośnik informacji: 
papier