Pamiętnik Lizy Taflowicz

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst powstały po roku 1945, dokładna data nieznana. Obejmuje lata 1939-1945.

Autorka opisała swoje losy w okresie II wojny światowej. Jako żydowska mieszkanka Łodzi, po utworzeniu w tym mieście getta została zmuszona do przeprowadzki w jego granice. Została zatrudniona w tkalni dywanów. Dość szczegółowo i obficie opisała warunki życia w getcie, kwestie mieszkaniowe, związane z pracą oraz relacje międzyludzkie (strach i terror). Wspomina także o przyjeździe do getta przesiedleńców z terenów Czech oraz Niemiec, a także o transportach odchodzących do obozów zagłady.

W czasie likwidacji getta została wraz z mężem i matką przewieziona do Auschwitz. Przeszła selekcję (oddaje ją dość szczegółowo dodając, że jej matka została wówczas zamordowana) i opisała warunki panujące w obozie. Następnie została skierowana do obozu pracy w Heinichen, który opisała włącznie z warunkami, zakresem prac oraz stosunkami więźniów i strażników. Pod koniec skupiła się na ewakuacji do Theresienstadt i wyzwoleniu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
Maszynopis, 98 stron. Istnieją dwa odpisy.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Wszystkie karty zachowane.
Sygnatura: 
302/124
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników
Uwagi: 
Fragment opublikowany w Życie i zagłada Żydów polskich 1939-1945, Warszawa 2003, str. 448-460.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia