Pamiętnik pielęgniarki z czasów wojny przeciw hitlerowskim nazistom 1941-1945

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst obejmuje wydarzenia z lat 1941-1945. Autorka w roku 1982 dokonała ostatniej redakcji i całość przepisała.

Pracę rozpoczynają informacje dotyczące Lwowa, realiów mieszkaniowych oraz nauki w seminarium nauczycielski. Autorka opisała ewakuację z miasta, przed nadchodzącymi wojskami niemieckimi – przemieszczała się wraz ze szpitalem polowym. Opisała swoją pracę w szpitalu w Saratowie (wschód Rosji) oraz pracę sanitariuszki w Armii Czerwonej. Sporo miejsca poświęciła relacjonowaniu kolejnych miejsc, do których trafiała z wojskiem.

Opisała zesłanie na Syberię oraz pobyt w Kurganie. Obszernie zrelacjonowała przyłączenie się do polskiego wojska i drogę z nim przebytą. Tekst kończą informacje o powrocie do kraju i pracy w wojskowych szpitalach.

Autorka opisuje kolejno Lwów, Saratów, obwód stalingradzki i kurski, Osinniki w obwodzie kuźnieckim, Kurgan, Żytomierz i Chełm.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Przepisany i zredagowany w Izraelu. Pisany kolejno w Lwowie, Saratowie, obwodzie stalingradzki i kurskim, Osinnikach w obwodzie kuźnieckim, Kurganie, Żytomierzu i Chełmie.
Opis fizyczny: 
118 stron maszynopisu. Brak dubletu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1942 do 1982
Stan zachowania: 
Dobry, wszystkie karty czytelne
Sygnatura: 
302/308
Tytuł kolekcji: 
Zbiór pamiętników.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia