Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Janina Sikorowska opisuje przymusowe wysiedlenie swojej rodziny z Zaleszczyk w 1945 r. – okoliczności i okres poprzedzający wyjazd na Ziemie Zachodnie. W emocjonalnym wpisie autorka wspomina m.in. represje wobec polskiej ludności podczas II wojny światowej i emocje towarzyszące opuszczeniu rodzinnej miejscowości – rozpacz i tęsknotę.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Nasza Podolan rozpacz – Sowietów hańba!
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
1. k. luź.; 31 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1991
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO, po lewej długopisem data wpłynięcia dokumentu do ZNiO (31.12.1991). Zapis dwustronny, na końcu wspomnień podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
sobota, Grudzień 28, 1991
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Polacy na Kresach w czasie II wojny światowej i po 1945 r., osadnictwo na Ziemiach Zachodnich, tęsknota za rodzinnymi stronami
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1989
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia