Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Maria Półtorak wspomina swoje dzieciństwo, młodość oraz życie w Złoczowie po wybuchu wojny i podczas sowieckiej oraz niemieckiej okupacji. Opisuje m.in.: wywózki, aresztowania, masakrę przetrzymywanych w zamku Sobieskich (ówcześnie więzienie NKWD) ponad 600 osób w 1941 r., prześladowania ludności żydowskiej po zajęciu Złoczowa przez oddziały niemieckie, łapanki, wywózki do Niemiec oraz represje wobec ludności polskiej ze strony Ukraińców pod koniec wojny. Dokument kończą zapiski dotyczące wysiedlenia na zachód – procedury „ewakuacyjnej”, warunków i trasy przejazdu na Ziemie Odzyskane.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Wspomnienia z 1939 r.
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. luź. 58–61; 62 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1991
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Uwagi: 
Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Paginacja autorki przekreślona, ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, kartki spięte przy użyciu metalowego spinacza. Dołączona notatka dot. autorki (adres). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
wtorek, Listopad 5, 1991
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
życie podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej w Złoczowie w czasie II wojny światowej, zbrodnie niemieckie i sowieckie na ludności cywilnej, wysiedlenia ludności polskiej na ziemie zachodnie po II wojnie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia