Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Jadwiga Urbanowicz opisuje swoje przeżycia z okresu zesłania na Syberię, gdzie trafiła jako 13-letnia dziewczynka. Wspomina m.in.: przymusową, ciężką pracę fizyczną przy wyrębie tajgi, drastyczne warunki bytowe i kolejne miejsca zsyłki oraz powrót do Polski w marcu 1946 r. i późniejsze losy.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorys
Miejsce powstania: 
Góra Śląska
Opis fizyczny: 
k. 205–207; 31 cm
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
Od 1991 do 1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18939/II
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu. Przekreślona foliacja autorki – ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis jednostronny, kartki spięte przy użyciu metalowego spinacza. Na końcu podpis autorki (długopis, niebieski tusz). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
deportacje na Sybir po 1945 r., warunki egzystencji na zesłaniu, praca dzieci na zesłaniu, losy zesłańców po powrocie do Polski
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1927 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia