Refleksje z pracy nauczycielskiej w latach 1948-1977

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

W konkursowej pracy Jadwiga Czeszyk wspomina okres swojej zawodowej aktywności, kiedy po wojnie zaczęła pracować jako nauczycielka. Opisuje początki w zawodzie, m.in. zmieniającą się atmosferę w oświacie po wojnie: od euforii po efekty przybierającego na sile stalinowskiego terroru. Czeszyk ukazuje również ówczesne warunki pracy nauczyciela i rozumienie misji zawodu nauczyciela przez samą autorkę oraz związane z tym perypetie (konflikt na linii władza–ideały). Treścią dokumentu są w pierwszej kolejności wspomnienia o pracy. Autorka wprawdzie wzmiankuje o życiu prywatnym (małżeństwo i początki wspólnego życia z mężem), jednak osobiste zapiski pojawiają się wyraźnie na marginesie wspomnień nauczycielskich i nawet wówczas odnoszą się do życia zawodowego autorki i jej roli jako nauczycielki. Swoje zapiski Czeszyk kończy porównawczą refleksją na temat zmiany (na lepsze) sytuacji nauczyciela w latach 80. i w okresie, kiedy sama była aktywna zawodowo. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
80-89 k. luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 82/91
Uwagi: 
Praca nadesłana na ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Duszpasterstwo Nauczycieli w Gdańsku w 1988 r., konkurs pod patronatem bp. Tadeusza Gocławskiego: 1. Pamiętnik lub wspomnienie nauczycieli uczących w latach 1945-1956. 2. Wypowiedź pt. „Kim właściwie jestem jako nauczyciel?”. Maszynopis o charakterze czystopisu. Drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Na pierwszej karcie wspomnień odręczny dopisek z danymi autorki: adres, nazwisko (długopis, niebieski tusz). Luźne karty zebrane spinaczem. Na pierwszej karcie w prawym górnym rogu wpisana data wpłynięcia (prawdopodobnie) dokumentu do archiwum: 1988 r. (długopis, ciemnoniebieski tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Na ostatniej karcie podpis autorki (długopis, niebieski tusz) wraz z adresem i krótką notką na temat wspomnień.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
praca nauczycielki po wojnie, skutki stalinowskiego terroru w oświacie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1946 do 1988
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
pamiętnik/wspomnienia