Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja Jadwigi Piwockiej, spisana w Lubece po zakończeniu wojny. Młoda autorka opisuje bolesne rozstanie z najbliższymi oraz podróż i przybycie do Niemiec. Pokazana zostaje również procedura przyjmowania przymusowych robotników i przydzielania ich do pracy. Piwocka przedstawia także warunki, w jakich mieszkała, swoją tęsknotę za rodzicami i codzienne modlitwy o rychłe ich zobaczenie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech!
Miejsce powstania: 
Lubeka
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument powstał tuż po zakończeniu wojny podczas powojennego kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis obustronny (pióro, ciemnoniebieski atrament) o charakterze czystopisu, z drobnymi poprawkami i dopiskami (ołówek). Zapis dość czytelny. Na końcu relacji podpis autorki (ołówek). Papier miejscami poplamiony, pożółkły. Podwójna kartka z zeszytu w kratkę.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
rozstanie z najbliższymi, tęsknota za domem, oparcie w wierze, niewolnicza praca na wsi niemieckiej
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja