Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja młodej dziewczyny Bronisławy Piekiełkowej z przymusowej pracy w Niemczech, podczas II wojny światowej. Autorka wspomina kolejnych „pracodawców” i opisuje krótko swoje obowiązki. Najwięcej opowiada o wyczerpującej fizycznie pracy w cegielni, gdzie pracowała najdłużej – dwa lata.

Dokument interesujący również ze względu na fakt, że został spisany gwarą (np. „nie ras zapuł durmu nie ras rubiłam”). Wskazuje na to wprost dopisek archiwum albo osoby przyjmującej relację: „pisane gwarą”. Także pod kątem samej formy zapisu tekst może być interesującym materiałem badawczym – obfituje w przeróżne błędy językowe. Zrozumienie relacji jest przez to utrudnione, lecz jednocześnie stanowi ona ciekawy przykład autorskiej gramatyki, np.: „[…] poszłam do tej samej roboty i podo i łam krowy i poskonczonej robocie u dałam się na spoczynek a jak nie to poszłam trochę do dziewcząt z najomych […]”, „[…] oj nie ras ja sobie za śpiewałam wpogurach do linach i rzewny głosem zapłakałam”.

Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k. luź., 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
średni
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Rękopis (zapis obustronny ołówkiem), drobne poprawki i podkreślenia, tekst miejscami roztarty i zamazany. Na odwrocie podpis autorki. Całość na karcie w linię z niemieckiego zeszytu rachunkowego (?). Na kartce kolumny z tytułami w j. niem. czerwoną czcionką gotycką napis: „Lifte für aufgenommene Funf, Fernfprüche und Fernfchreiben”, zaś na dole strony: „Spalten mit Schrägschrift nur bei FernFchreiben ausfüllen”. Autorka w tekście posługuje się spolszczonymi wersjami niemieckich nazw, np. „arbajzant”. Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
niewolnicza praca w fabryce na rzecz III Rzeszy, młodociane robotnice przymusowe, koniec II wojny światowej w Niemczech
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1940 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja