Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja młodej dziewczyny Zofii Jurkówny, obejmująca okres jej przymusowej pracy podczas II wojny światowej na wsiach w Niemczech, gdzie przebywała od 1941 r. do zakończenia wojny. Autorka opisuje przede wszystkim warunki, charakter i kolejnych „bałerów”, do których trafiała, oraz pobyt w karnym obozie. W relacji pojawia się tęsknota za rodakami; Jurkówna wspomnina również zakończenie wojny, które dla niej nastąpiło wraz z wejściem Amerykanów 2 maja „o godzinie pierwszej po obiedzie”.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Nasz pobyt w Niemczech!
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Rękopis (zapis obustronny ołówkiem), liczne poprawki, skreślenia i dopiski w przestrzeni międzywierszowej (pióro, czarny atrament). Na końcu relacji podpis autorki. Papier miejscami poplamiony, pożółkły. Kartka w linię, z niemieckiego zeszytu/księgi (kolumny etc.). Częste błędy językowe.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
praca przymusowa na wsi w Niemczech w czasie II wojny światowej, praca w niemieckich gospodarstwach rolnych, Arbeitsamt, wejście Amerykanów
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1941 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja