Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja Janiny Duszy obejmuje jej losy po aresztowaniu w maju 1944 r. do wyzwolenia rok później. Autorka spisała swoje przeżycia tuż po zakończeniu wojny, podczas powojennego kursu gospodarczego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r. Dusza w zwięzłym opisie, bardziej o charakterze faktograficznym niż osobistym, przedstawia kolejne miejsca internowania: rozkład dnia i swoją niewolniczą pracę (m.in. w fabryce). W krótkim tekście młodej autorki zwraca uwagę dbałość o zapis chronologiczny przeżyć – Dusza podaje dokładne daty dzienne, rozdzielając poszczególne etapy niewoli. Z osobistych zapisków na pierwszy plan wysuwa się cierpienie spowodowane rozłąką z matką oraz niepokój o losy bliskich.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w Niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
4 s. luź.; 21 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Rękopis, zapis obustronny ołówkiem. Charakter czystopisu, zapis czytelny. Na końcu relacji podpis autorki (ołówek). Paginacja autorki (środkowa część górnej części strony). Tekst napisany w Lubece w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech” na kursie gospodarczym dla dziewcząt.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Kwiecień 9, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
praca niewolnicza w niemieckim obozach koncentracyjnych, tortury podczas internowania, rozłąka z matką, tęsknota za rodziną, wyzwolenie, niepokój o bliskich
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja