Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja Eleonory Sobieskiej dotyczy ponaddwuletniego okresu pracy przymusowej w Niemczech w czasie II wojny światowej. Autorka odtwarza chronologicznie poszczególne rozdziały z okresu niemieckiej niewoli, opisując m.in.: dzień wywózki, pierwszy miesiąc rozłąki, warunki życia i pracy na rzecz bogatego właściciela majątku (w oborze przy krowach), ucieczkę statkiem do Danii praktycznie w ogniu walk nadchodzącego frontu i końca wojny.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Mój pobyt w niemczech
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
IV s. luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Tekst powstał tuż po zakończeniu wojny, podczas powojennego kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece w 1945 r., w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis, zapis obustronny (pióro, czarny atrament), charakter czystopisu, zapis dość czytelny. Na pierwszej karcie relacji podpis autorki (pióro, czarny atrament). Zapis na luźnych kartkach w linię z niemieckiego zeszytu z napisami w języku niemieckim gotycką czerwoną czcionką. Na kartce kolumny z nagłówkami, na dole strony napis: „Spalten mit Schrägschrift nur bei FernSchreiben ausfüllen”. Kartki spięte przy użyciu zszywki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Wrzesień 5, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
praca przymusowa Polek na rzecz III Rzeszy, praca niewolnicza w majątku, tęsknota za domem, młodociane robotnice przymusowe, zbliżający się koniec wojny i front aliancki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja