Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dziewczyny wywiezionej w trakcie powstania warszawskiego do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Zofia Prochowska opisuje okoliczności znalezienia się w obozie (przed Ravensbrück przez 8 dni była w innym obozie – w Mauthausen) oraz krótko relacjonuje swoje przeżycia z obozu: przyjazd, wyniszczającą pracę w fabryce samolotów oraz przeprowadzane na niej eksperymenty medyczne z flegmoną, walkę o przetrwanie i lęk przed śmiercią w krematorium. Ciąg dalszy wspomnień autorka zapowiada przedstawić w kolejnym wypracowaniu (nieobecnym jednak w zasobach).

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[1] k. luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
nienajlepszy: kartka podniszczona na brzegach, zapis ołówkiem zatarty, trudno czytelny.
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Uwagi: 
Dokument spisany podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt w Lubece, w ramach zadanego wypracowania pt. „Mój pobyt w Niemczech”. Rękopis (zapis jednostronny ołówkiem), zapis na karcie w linię z niemieckiego zeszytu rachunkowego (?). W prawym górnym rogu dopisek czarnym długopisem: „Wywieziona z powstania Warszawskiego do KL, operowana”.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Wrzesień 6, 1946
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
transport do obozu, życie w obozie koncentracyjnym, przymusowa praca w fabryce samolotów
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Typ zasobu: 
relacja