Wysłane przez ekrzywaznia w
Relacja Cecylii Krzesińskiej dotyczy przede wszystkim jej przeżyć z II wojny światowej. Bohaterka opisuje okupację Wilna, życie w getcie i w obozach koncentracyjnych, dokąd trafiła po likwidacji getta. Krzesińska wspomina koszmarne i traumatyczne warunki egzystencji w obozach: okrutną przemoc, głodzenie, mordowanie, oraz swoją ucieczkę i niezwykłe spotkanie z matką przyszłego męża. Ostatni fragment opowieści autorki dotyczy jej życia po wojnie, kiedy wyszła za mąż i założyła rodzinę. Dokument jest rezultatem siedmiogodzinnego wywiadu, przeprowadzonego z Krzesińską przez Antoninę Hobler.
Inny tytuł:
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu:
Więźniarka Stutthofu – Cecylia Krzesińska
Miejsce powstania:
Wrocław
Opis fizyczny:
k. 80-86; 31 cm
Postać:
inne
Technika zapisu:
maszynopis
Język:
Polski
Miejsce przechowywania:
Dostępność:
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania:
1981
Stan zachowania:
bardzo dobry
Sygnatura:
Akc. 182/94/5 t. 1.
Uwagi:
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Skreślona oryginalna foliacja, ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. W tekście Krzesińska wymienia nazwiska esesmanów z obozu w Krzemieniewie. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1:
Słowo kluczowe 2:
Słowo kluczowe 3:
Osoba, której dotyczy treść.:
Rodzaj zasobu:
Archiwum instytucji
Główne tematy:
przedwojenne życie w Wilnie, getto żydowskie w Wilnie, likwidacja getta wileńskiego, eksterminacja Żydów wileńskich, warunki egzystencji w obozie koncentracyjnym Stutthof, podobóz w Krzemieniowie, życie w powojennej Polsce
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe:
Zakres chronologiczny:
Od 1923 do 1981
Nośnik informacji:
papier
Typ zasobu:
biografia/życiorys